T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Atatürk Anadolu Lisesi

Haberler

Nis

Okulumuz biyoloji öğretmenleri Seval Akter ve Fatma Açıkel ile edebiyat öğretmeni Özlem Korkmaz rehberliğinde 3 ayrı öğrenci grubuyla yürütülen ve çölleşme, yangın ve kuraklık tehlikesine karşı öğrencilerimizin duyarlılığını arttırmak, çevre problemlerine karşı çözüm üretebilir düzeye ulaştırmaktır. Bu amaçla tohumdan başlayıp doğaya bir ağaç kazandırmayı amaçlayan  e-twinning projemizin (Make a Sign Nature) son etkinlik aşaması olan meşe fidanlarının dikimi etkinliğimiz 20.04.2022 Etkinlik sonucunda  okul bahçemize 30 adet meşe fidanı dikimi etkinliğimiz ile gerçekleştirildi. Bu fidan dikim etkinliği  sonucunda okul bahçemize 30 adet meşe fidanı dikimi sağlanmıştır. Bu fidanların okulumuzun karbon ayak izinin küçültülmesinde katkı sağlamasını umuyoruz.

Nis

Türkiye Okullar Arası Zeka Oyunları Şampiyonasına katılan okulumuz öğrencileri Bölge Finalleri Sınavını  3 Takımımız birincilikle tamamlayarak, Türkiye Finalleri sınavına katılmaya hak kazanmıştır. Danışman öğretmenimizi ve öğrencilerimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz. 

Nis

Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu Türkiye Münazara Ligi Ankara İl Finalinde okulumuz 2. olmuştur. Öğrencimiz Emre Berk Aykın en iyi konuşmacı seçilmiştir.

Nis

8-10 Nisan 2022 tarihinde MEV Koleji'nin düzenlediği Model United Nations MACMUN'da onlarca okul ve 300 delege arasından bir öğrencimiz (Zülal ERDURMUŞ 11B)EN İYİ DELEGE, üç öğrencimiz EN SEÇKİN DELEGE ve sekiz öğrencimiz ONUR ÖDÜLÜ almıştır.Öğrencimiz Müge KALAYCIOĞLU (9-C) başkanlık görevini üstlenmiştir. Okul bayrak törenimizde öğrencilerimize sertifikaları Okul Müdürümüz Baki Gencer tarafından verilmiştir. 

Nis

Don't Bully Me Be My Buddy isimli e-Twinning Projesi Mart ve Nisan ayı çalışmaları danışamn öğretmen ve katılımcı öğrencilerimiz ile devam etmektedir. Tanışam webebinarları ve Akran zorbalığı konulu Webinarlar gerçeklerştirilmiş olup yaygınlaştırma etkinliklerine dair çalışmalar devam etmektedir. Proje çalışmalarına ilişkin https://padlet.com/sulekilitci/3ffj3vptl0pz9rnz adresini tıklayınız.

Nis

Özlem Korkmaz, Seval Akter ve Fatma Açıkel'in yürüttüğü "Bir Tohumla Doğaya İmzamı Atıyorum" isimli e-Twinning projesinde, projenin resim ve karikatürlerini içeren Ocak ayı çalışmalarından seçilenlerden bir kolaj hazırlanmıştır.

Şubat ayı etkinliklerinde projenin şiiri yazılmış ve şarkısı oluşturulmuştur. 

 Proje kapsamında iklim ve çevre konulu panolar öğrencilerle birlikte özverili bir çalışmayla hazırlanmıştır.

e-Twinning projesinin tanıtımına ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunması amacıyla Padlet Web 2.0 aracıyla etkileşimli dijital pano hazırlanmıştır.

Nis

Adölesan dönemde yaşanabilecekler hakkında farkındalığın artırılmasını amacı ile  Okulumuz konferans salonunda 07.04.2022 Perşembe günü öğrencilerimize, çocuk ve ergenlik dönemi fiziksel gelişim ve  psikososyal değişim konulu seminer düzenlenmiştir.  Okulumuz mezunu SBÜ Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hast. Eğit. ve Araş.Hast. Başhekimi Prof. Dr. Yaprak ÜSTÜN ve diğer katılımcı Prof. Dr. konuklarımıza, öğrencilerimize farkındalık ve bilinçlendirme oluşturdukları için teşekkür ederiz. 

 

 

Nis

2 Mart 2022 Çarşamba günü okulumuz konferans salonunda kariyer planlamada Tıp Fakültesinin yeri konulu bir konferans gerçekleştirilmiştir. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İbrahim Tekdemir konu ile ilgili öğretmen ve öğrencilerimizi aydınlatmıştır. Konferans etkinliğine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanan mezun öğrencilerimizde katılmışlardır. Katılımları için Prof.Dr. İbrahim Tekdemir ve öğrencilerimize teşekkür ederiz. 

Nis

Ankara Valililği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu tarafından yürütülen "Algoritm Ankara Projesi" kapsamında gerçekleştirilen "Sibernetik Buluşması"na okulumuz öğrencilerinin katımıyla 6 Nisan 2022 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda Siber Güvenlik Dersi ve Teknik Gezi gerçekleştirilmiştir. 

Nis

ODTÜ BEST Ankara Liseler Arası Mühendislik Yarışmasına okulumuz öğrencileri  Takım Tasarımı ve Vaka Analizi konusunda yarışmaya katılmış olup, Takım Tasarımında  "BEAZ" takımı 11/C sınıfı öğrencilerimizden Umay Birsu ÇANLI, Enda ADİL, Asel MULUK ve Zülal ERDURMUŞ Ankara ÜÇÜNCÜSÜ ve Vaka Analizinde  "PROXİMA" takımı 11/B sınıfı öğrencilerimizden Nehir Naz ERDOĞAN, Hayrunnisa KAYIKÇI, Pembe Melike BULUT ve Tarık ERDOĞAN Ankara BİRİNCİSİ olmuştur.  Danışman öğretmenimiz ve öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Okul bayrak törenimizde öğrencilerimize sertifikaları Okul Müdürümüz Baki Gencer tarafından verilmiştir. 

 

 

Nis

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi olarak kurucusu olduğumuz "Travelling Digitally Through Time On The Horse back of Evliya Çelebi" (Evliya Çelebi'nin Atının sırtında zamanda Dijital Yolculuk) isimli, Erasmus+ KA210 projesi etkinlikleri kapsamında İngilizce öğretmenlerimiz Ebru EROĞLU, Nimet Çakır AKPINAR ve öğrencilerimiz etkinlerine devam ediyorlar. " Evliya Çelebinin yüzyıllar önce Ankara'da ziyaret ettiği yerlere , AAAL Erasmus+ ekinimizin gözümden bakmaya ne dersiniz ? "AAAL Erasmus+ proje ekibi Evliya Çelebinin yüzyıllar önce ziyaret ettiği mekanları yeniden keşfediyor.

Proje etkinliklerimizi

https://instagram.com/travellingtroughthetime?utm_medium=copy_link , https://www.facebook.com/profile.php?id=100080268361554, https://twitter.com/FollowCelebi?t=HVnFFWvGcdt-N_q3Ebilng&s=08 linklerinden takıp edebilirsiniz.

Nis

Okulumuz Tarih öğretmeni Sema Akgümüş Kesimal ve öğrencilerinin katılımı ile  "Şimde Sen Anlat" isimli e-Twinning projesi kabul edilmiş ve çalışmalara başlamışlardır. Öğrencilerin ders ortamında pasif bir dinleyici olması öğrenmeye aktif olarak katılamamasına neden olmakta ve öğrenmenin kalıcılığına etki etmektedir. Akran öğrenmesi öğrencileri aktifleştirmek ve başarıyı arttırmak için kullanılabilir. Birey anlatırken öğrenmenin kalıcılığı artar, fark etmediği ayrıntıları fark eder. Bu proje çalışmaları ile  birlikte öğrencilerin hem anlattıkları dersi, hem de sunum becerilerinin gelişeceği öngörülmektedir. Projede yer alan öğretmen ve öğrencilerimize başarılar dileriz. 

Projeye ilişkin tüm etkinlikleri  https://www.youtube.com/channel/UCG6a8sbSZtrLAfCaIElz1hw adresinden takip edebilirsiniz. 

Mrt

Okulumuz Fizik Öğretmeni Serap GENÇ danışmanlığında 18 Mart 2022 Cuma günü 1 (bir) gün boyunca düzenlenen "Uluslararası Masterclass 2022 Etkinliği"ne okulumuz  öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Prof Dr.Bilge Demirkoz Hoca ve ODTÜ Fizik bölüm baskani Prof.Dr. Altuğ Özpineci'nin ders sunumlari olmuştur. Amerika,Çekya ve İspanya ile beraber CERN ile canlı bağlantı kurularak CERN'in moderatörlüğünde, etkinliğe katılım sağlayan diğer ülkelerdeki lise öğrencileriyle birlikte etkinliğe katılan öğretmen ve öğrencilerimize sertifikalar verilmiştir.

 

 

Mrt

ODTÜ BEST Ankara Liseler Arası Mühendislik Yarışmasına okulumuz öğrencileri ilk aşama olan Takım Tasarımı ve Vaka Analizi konusunda yarışmaya katılmış olup, bu aşamayı kazanan "BEAZ" ve "PROXİMA" takımlarındaki öğrencilerimize 26 Mart 2022 tarihinde ODTÜ de yapılacak yarışmanın final aşamasında başarılar diliyoruz.

Mrt

TÜBİTAK Bilgisayar Olimpiyatlarında okulumuz 9/M sınıfı öğrencilerinden Azra Gönül GÜRSOY BRONZ MADALYA, Metin Kasım GÜRSOY  GÜMÜŞ MADALYA  kazanmıştır. Ödülleri 12 Mart 2022 tarihinde Antalya'da Tübitak tarafından 29. su düzenlenen Bilim Olimpiyatları Ödül töreninde  Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank tarafından verilmiştir. Öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.  Okul bayrak törenimizde öğrencilerimize sertifikaları Okul Müdürümüz Baki Gencer tarafından verilmiştir.