T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Atatürk Anadolu Lisesi

Haberler

Ekm

Ankara´mızın Başkent Oluşu'nun 99. Yılı, okulumuz konferans salonunda 13 Ekim 2022 Perşembe günü Edebiyat ve Müzik öğretmenlerimizin öğrencilerimiz ile birlikte hazırlamış olduğu  program ile coşkuyla kutlandı. Düzenlenen programda yapılan konuşmalar, okunan şiirler ve  okul müzik grubunun seslendirdiği şarkılar beğeni toplandı.

Ekm

Ülke genelinde eş zamanlı olarak yapılan  "Tahliye Tatbikatı" etkinliği ve Deprem Anı Uygulaması (Çök, Kapan, Tutun ve Tahliye Tatbikatı) okulumuzda yönerge uyarınca sorunsuz ve başarı ile gerçekleştirilmiştir.   

 

Ekm

Ekm

Evliya Çelebi'nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk KA210 projemizin Makedonya'daki son etkinlik gününde öğrenciler, Seyahatname'de okuyarak hayal ettikleri Üsküp, Kalkandelen ve Ohri'deki eserlere dair yaptıkları resimler ile geziler sırasında çektikleri fotoğraftaki eserleri karşılaştırdılar.Bu karşılaştırma sonucunda resim ve fotoğrafları yan yana eşleştirerek bir resim sergisi oluşturdular.Daha sonra Kalkandelen Alaca Camii'nde çizilen figürler sergilenerek oylandı ve ilk üçe gelen eser belirlendi. Tüm bu çalışmalardan sonra verimli bir hareketlilik ve program geçirir diye düşünülerek iyi dileklerde bulunuldu.

Makedon ev sahibi Goran Nikolov tarafından tüm katılımcı öğrenci ve öğretmenlere Europass belgeleri takdim edildi.

Ekm

Evliya Çelebi'nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk, Erasmus KA210 projemizin Ohri'deki son etkinliği ise bugün Aziz Nahum Kilisesi olarak Hristiyanlık için çok kutsal sayılan ve geçmişte Müslümanların Balkanların manevi fatihi Sarı Saltuk'un kabrinin olduğuna inandıkları manastırın bahçesine, öğrenciler tarafından çiçek dikilmesi ile son buldu.

Ekm

Makedonya hareketliliğimize Erasmus + ekibi olarak Eviya Çelebi'nin izinde Ohri ve Üsküp şehirlerinde devam ettik. Bir çok eserin ve kültürel özelliğin 400 yıl öteye uzandığını deneyimledik. Evliya Çelebi'nin bahsettiği koca asırlık çınarı bularak tıpkı onun gibi bu çınarın gölgesinde sohbet edip o devri yadettik. Erasmus K210 projemizin Üsküp'teki ilk faaliyetine Üsküp Kalesi'nden başlandı. Öncelikle Koca Mustafa Paşa Camii'nde proje ekibiyle toplu fotoğraf çekildi.Sonra öğrenciler, Seyahatname'de anlatıldığı şekliyle resmettikleri tarihi yapıların fotoğraflarını çektiler. Murat Paşa Camii, Yahya Paşa Camii,Saat Kulesi, Fatih Köprüsü, Çifte Hamam gibi yapılar gezilerek fotoğrafları çekildi. Üsküp şehrinde Vardar  Nehrinde soluklanıp, Evliya Çelebi'nin anlattığı hikayeyi hatırlatarak balıklara yem verdik. Doğrusu gizemli bir okadar da heyecan verici bir etkinlik oldu. Evliya Çelebi'nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk projemizin Üsküp'teki ikinci etkinliği olarak öğrenciler, Tarihi Üsküp Çarşısı gezerek Türkçe konuşan esnafla sohbet ettiler.

Ekm

"Evliya Çelebi'nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk" proje ekibimiz , Makedonya hareketliliğinin ikinci gününde ilk olarak ortaklarıyla beraber Kalkandelen 'e gittiler.
Öğrenciler ,ilk faaliyet olarak 15.yy barok mimari yapısı olan Kalkandelen Alaca Camii'ndeki çiçek, motif ve manzara resimlerinden bir parçasını resmettiler.Sonrasında Osmanlı mimari yapısı olan türbe, hamam gibi yapıların fotoğraflarını çektiler.

Ekm

Hareketliliğimizin ilk gününde Öğrencilerimiz Melek Durmuş ve Zeynep Kutlu Aydın Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Ohri ve Üsküp isimli sunumu yaparak birinci gün etkinliklerini başlatmışlardır. Öğrencilerin Seyahatnameden Ohri ve Üsküp şehri kesitlerini okuyarak hayallerinde canlandırdıkları bu şehirlerin dijital ve gerçek çizimleri incelenmiştir. Tüm proje ortaklarının katılımıyla ikinci etkinliğimiz olan Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde geçen yaklaşık 26 çeşit hoşafı temsilen; armut,erik,şeftali ve kayısı hoşafları yapılarak tadılmıştır.

Ekm

'Evliya Çelebi'nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk' Erasmus + ekibimiz 23 Haziran 2022 tarihinde projemizin 1. Fiziksel hareketliliğini gerçekleştirmek üzere Kuzey Makedonya'nın Krusevo beldesine doğru yola çıkmıştır. Yeşil yolculuk yapan ekibimiz , Erasmus+ programının anahtar yeterliliklerinden birini böylece gerçekleştirmiş olmuşlardır. Yolculuk sırasında Atamızın Selanik'te doğduğu ev ziyaret edilmiştir.

Ekm

"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Anma Günü " 28 Eylül 2022  Çarşamba günü okulumuz konferans salonunda  Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Melike DÖNMEZ tarafından hazırlanan törende Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Hayri AKIN, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmıştır. Öğrencilerimizin şiir ve konuşmaları yer almış olup, hazırlanan görsel sunumlarla programa son verilmiştir. 

Ock

Panomuz eTwinning Kulubü öğrencileri tarafından hazırlanmıştır.

Eyl

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi 2022-2023 Eğitim ve Öğretim yılı açılış töreni 12/09/2022 tarihinde okulumuz tören alanında yönetici, öğretmen, veli ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşti. Okulumuz öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlamış olduğu programın ardından okul müdürümüz Baki GENCER tarafından YKS Türkiye 4.sü olan Umut Utku ERŞAHİNCE ve YKS Türkiye 14.sü Deniz KAPUCUOĞLU'na plaketlerini takdim etti. 

 

Ağu

2022 YKS sınavında gösterdikleri üstün başarıdan dolayı öğrencilerimizi kutlar başarıda emeği geçen yönetici,öğretmen ve personelimize teşekkür eder öğrencilerimize üniversite hayatlarında başarılar dilerim.

Baki GENCER 

Okul Müdürü 

Tem

Okulumuz Ankara Atatürk Anadolu Lisesi öğrencisi Umut Utku ERŞAHİNCE 2022 YKS sınavında sayısal puan türünde Türkiye 4.sü olmuştur. Ögrencimizin gösterdiği büyük başarıda emeği geçen yönetici, öğretmen ve personelimize teşekkür ederim. Öğrencimiz Umut Utku ERŞAHİNCE'yi ve ailesini tebrik eder üniversite hayatında başarılar dilerim.

Baki GENCER

Okul Müdürü

Tem

Bosna Hersek'in Saraybosna kentinde yüz yüze olarak yapılan 26. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı; 11'i asil üye ülke olmak üzere toplamda 19 ülkenin katılımıyla 28 Haziran-3 Temmuz 2022 tarihlerinde düzenlendi. TÜBİTAK BİDEB tarafından "2202 Bilim Olimpiyatları Programı" kapsamında 26'ıncısı düzenlenen "Genç Balkan Matematik Olimpiyatı"nda Türkiye'yi temsil eden okulumuz öğrencilerinden; Furkan Erden 40 tam puanla Altın Madalya kazandı. Türkiye bu başarıyla 26. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı'nda toplam puan sıralamasında 19 ülke arasında üçüncü oldu.  Öğrencimizi başarısından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.