T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Atatürk Anadolu Lisesi

Haberler

Ara

Beypazarı gezisinde Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bahsettiği benzerlik ve farklılıklar karşılaştırıldı.

Ara

Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde bahsettiği Ankara Kalesi , Hacı Bayram Veli Camii , Karacabey Hamamı , Sultan Alaeddin Camii , Arslanhane ( Ahi Şerafeddin Cami ) , Hallac Mahmut Camii , Anadolu Medeniyetleri Müzesi , Kınacızade Konağı , Hamamönü ve çarşılar ziyaret edilerek geçmiş ile günümüz karşılaştırıldı.

Kas

24 Kasım 2022 Çarşamba günü okulumuz konferans salonunda öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlamış olduğu müzik dinletisi, şiir  ve günün anlam önemini belirten konuşmalarla 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreni yapılmıştır. Ortak okulumuz Bayburt Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Arzu Gülcan YILMAZEL'in hazırlamış olduğu konuşma videosu izletilmiştir. Emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür eder, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutlarız.

Kas

10 Kasım 2022 tarihinde saat 09:05 de saygı duruşu istiklal marşı ve şiir okumalarının gerçekleştirildiği bahçe töreniyle Atatürk´ü Anma Töreni yapılmıştır. Edebiyat ve Müzik öğretmenlerimizin öğrencilerimiz ile birlikte hazırlamış olduğu program ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 84. Yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz..

Kas

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 99. yılını  okulumuz konferans salonunda düzenlenen program ile kutlandı. Edebiyat ve Müzik Öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu tören öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile coşku içinde kutlanmıştır.

Ekm

Son olarak tüm hareketliliğimiz boyunca görülen ve Seyahatnamede adı geçen eserlerden karma gruplarca sanal broşürler hazırlanmıştır.

Ock

Connecion Attribute : Friendship ( Cross - border coordination against Covid 19) isimli projemizin onlian etkinlikleri devam etmektedir.

Ekm

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesinde geçen  yemekleri 'World of Change' ortağımız bir sunumla anlatmıştır. Akabinde karma takımlar kurulmuş ve Evliya Çelebi'nin de bahsettiği tatlı yiyecekler ev sahibi öğrenciler rehberliğinde pişirilmiştir. Ev sahibi takım üyelerinden oluşan jüri tarafından Winner  grubu birinci ilan edilmiştir.

 

Ekm

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde geçen unsurların ve Pazar yerinin anlatıldığı sunum Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencisi İdil Alkusal  tarafından yapılmıştır. Bütün unsurların bulunduğu liste tüm ortak ülke üyeleri tarafından doldurulmuş unsurların günümüzde yaşayıp yaşamadığı belirtilmiştir.

Ekm

Ortak kelime etkinliği

Ortaklarımızın da katılımıyla Türkçe Makedonca ve Hırvatçadaki ortak kelimeler üzerinde çalışıldı.

Ekm

Evliya Çelebi'nin  'Eğer bu güzel sarayı olduğu gibi anlatsak sözü uzatmış olup seyahatimize engel olur. Gerçi sanatlı saraydır, ama şehrine göre dar saraydır, ancak 5 kat tamamen kârgir şeddadi yapı bir saraydır ki zerre kadar bir tarafında bozulmuş yeri yoktur. 300'den fazla odaları, salonları ve diğer kiler ve mutfakları vardır, ama divanhane şekillisinde duvar yüzünde geçmiş beylerin resimleri ve Osmanoğlu'nun gelecek padişahlarının ve kendilerinin gelecek banlarının resimleri ve esvaplarıyla yıldızlar ilmine göre gelecek Osmanoğlu sultanlarının ve beylerinin resimlerini yapmışlar ki bunlar insanı büyüleyici resimlerdir.'şeklinde anlattığı Rektörün sarayının bugün hala ayakta olduğunu fakat bahsedilen tabloların günümüzde bulunmadığını görüyoruz. Demetevler Kız AIHL öğrencimiz Esma Ahi ve Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencimiz Yiğit Solmaz diğer arkadaşlarına Rektörün Sarayının Seyahatnamedeki şeklini okudular.

Ekm

Evliya Çelebi'nin Dubrovnik (Ragusa) ziyareti sırasında gözlemleyip bizlere aktardığı 'bir acayip seyirliktir' diye adlandırdığı dini törenin günümüzde de yaşatıldığını gördük. Hırvatistan ortağımızın bugünkü törenlerin anlatıldığı sunumunu hayretle izledik.

Ekm

Evliya Çelebi,   Seyahatnamesinde tüm gittiği şehirlerin kalelerini adımladığını söyler. Dubrovnik kalesini adımlayamadığını yine kendisinden öğreniyoruz. Hareketliliğimizin ikinci etkinliği olarak Evliya Çelebi'nin tamamlayamadığı adımlama işini öğrencilerimizle birlikte tamamladık. Bu büyülü yürüyüş sırasında adeta zamanda yolculuk yapmış olduk.

Ekm

Ortak ülkelerin öğrencileri hareketlilik öncesinde Seyahatnameden Evliya Çelebi'nin bahsettiği şekliyle şehir surlarını hayal edip resmettiler. Dijital çizimlerin de bulunduğu bu çalışmalarla, şehir surları gezilip gerçek fotoğrafları çekildikten sonra  kolajlar yapılmıştır. Projemizin etkinliği olarak bu kolajlardan oluşan bir sergi düzenlenmiştir.

Ekm

38 sınıfın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz sınıflararası futbol turnuvası tamgaz devam ediyor. Birbirleriyle rekabet eden öğrencilerimiz fair play ruhunu seyirciye de aksettiriyor. Turnuvamıza destek olmak için maçlara gelen velilerimize; öğrencilerimize verdikleri önem ve destek için teşekkür ediyoruz.