T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Atatürk Anadolu Lisesi

Haberler

Ock

Ock

Evliya Çelebinin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk Projesi Kapsamında Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye BACANAK Hocamıza okulumuz öğrencileri projemizin içeriği ile ilgili bilgilendirme yapmıştır. 

Ock

Yolculuğuna Evliya Çelebinin Atının Sırtında Zamanda Dijital  Yolculuk isimli eTwinning projesi olarak başlayan ve sonrasında Erasmus+ Projesi olarak yazılarak  KA210 Küçük Ölçekli Projeler kapsamında hibe almaya hak kazanan projemizin eTwinning süreçleri  ve Ersamus+ projesine dönüşme aşamaları öğrencilerimiz ve İngilizce öğretmenlerimiz Ebru EROĞLU, Nimet ÇAKIR AKPINAR tarafından Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümünde tanıtılarak yaygınlaştırma etkinliklerini gerçekleştirmiştir.

Ock

Öğrencilerimiz ile birlikte Evliya Çelebinin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk Projesi kapsamında  yaygınlaştırma etkinliklerimiz üç gün süreyle okulumuzda  tüm sınıf düzeylerinde gerçekleştirilmiştir.  

Ara

27 Aralık 2022 Salı günü okulumuz konferans salonunda Atatürk'ün Ankara'ya Gelişinin 103. Yıl Dönümü, öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlamış oldukları etkinliklerle  kutlanmıştır.

Ara

Öğretmen-Yönetici Hareketlilik Programı kapsamında 19/12/2022-20/12/2022 tarihleri arasında akademik başarıları ve özgün proje uygulamaları ile öne çıkan okulumuz ev sahipliğinde, uygulamaya katılan diğer okul müdürleri ile etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların okulda yapılan proje uygulamalarına dair yerinde bilgilendirilmesi ve eğitimi projeleri gerçekleştirilen koordinatörlerinden bizzat dinlemeleri sağlanmıştır. Okulumuza ait tüm proje uygulamaları ile ilgili sahip olduğu tecrübe ve bilgiler diğer eğitim kurum yöneticileri ile paylaşılmıştır. Tüm katılımcılar için verimli geçen etkinlikler, okulumuz tarafından planlanan Ankara Gezi Programları ile sona ermiştir.

Ara

Anadolu  Mektebi Yazar okumaları, gönüllülük ile başlayan ve  devam  eden, nicelikten çok niteliğe  önem veren, sivil bir okuma faaliyetidir. Bu  faaliyetin kurucusu Sayın Prof. Dr. Sami Güçlü beyefendi ve ekibi, okulumuzu ziyaret ederek bizleri onurlandırmışlardır. Okulumuz öğrencilerinden Anadolu Mektebi yazar okumalarına katılan öğrencilerimiz ile okulumuz konferans salonunda bir söyleşi gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimizin ilgi ile katıldıkları söyleşi ve ziyaretleri için kendilerine teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz. 

 

Ara

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlar Daire Başkanlığı tarafından 08 Aralık 2022 Perşembe günü " Bilinçli İnternet Kullanımı" ve "Siber Zorbalık" konularında davetimiz üzerine tüm öğrencilerimize konferans verilmiştir. Okulumuz konferans salonunda gerçekleşen etkinliğimize öğrencilerimiz ilgi ve dikkat ile katılmışlardır. 

Ara

Okulumuz İngilizce Öğretmeni Nimet Çakır Akpınar, Almanca Öğretmeni Yeşim Satır ve Biyoloji Öğretmenimiz Seval AKTER'in yürütmüş oldukları eTwinning projeleri  ile Avrupa Kalite  Etiketi  ile ödüllendirilmişlerdir . Bu vesile ile okulumuz  e-Twinning faaliyeti kapsamında yapılan bu başarılı çalışmalardan dolayı Avrupa Kalite Etiketi Levhası almaya hak kazanmıştır. Öğretmenlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik eder , başarılarının devamını dilerim.

Ara

eTwinning Kulübü  kapsamında kulüp  öğretmen  ve öğrencilerinin katkısıyla  okulumuzda  Kodlama Haftasını kutladık .

Ock

13 Ekim 2022 Perşembe günü kulüp öğrencilerimiz ile Erasmus etkinlerimizi gerçekleştirdik. Bu kapsamda Dubrovnik hareketliliğinde olan  Evliya Çelebinin Atının Sırtında Yolculuk K20 Erasmus projesi  ekibiyle  instagram canlı yayını açarak Hırvat ve Türk öğrencileri bu etkinliği birlikte eş zamanlı  gerçekleştirmelerini sağladık. Etkinlik içeriği olarak okulumuz personeli tarafından hazırlanan hoşaf öğretmen ve öğrencilere ikram edildi. Hırvatistanda da geleneksel hırvat tatlısı yapıldı. 

Ara

Evliya Çelebi 'nin Atının Sırtında Zamanda Yolculuk projemizin Ankara ayağında, Yenimahalle Halk Eğitim Merkezi ile işbirliği yapılmış böylece projemiz ilçemizde yaygınlaştırılmıştır.  Projemizin temel etkinliklerinden biri olan Ebru Sanatı Etkinliğinin yürütülmesinde ve Ankara kültürünün uluslararası boyutta tanıtılmasına yönelik Seymen Ekibi Gösterisinin sergilenmesinde bizlere yardımcı olan Yenimahalle Halk Eğitim Merkezi bünyesinde Müdür Yardımcısı Saliha Bilge Badem, Müdür Yardımcısı Mehmet Tezcan, Müdür Yardımcısı Arife Öksüz  ve Halk Oyunları Koordinatör öğretmeni İsmail Eraslan ve Ebru Eğitmeni Banu  Şenel' e  Atatürk Anadolu Lisesi olarak teşekkür ederiz. 

Ara

Projemiz bünyesinde tüm hareketliliklerde Evliya Çelebinin rotasını takip ederek en önemli hedeflerimizden birisi olan Avrupa ortak kültürü konusunda farkındalık yarattık. Bunala beraber kültürel etkinlikler kapsamında ve aynı zamanda Evliya Çelebinin Yürkiye rotasında olan Kapadokya bölgesine ortaklarımız ile birlikte bir gezi gerçekleştirdik . Son olarak tüm paydaşlarımızın katılımıyla sertifika törenimi gerçekleştirdik .

Ara

Ebru etkinliği ve dev tuvalde resim etkinliği gerçekleştirildi . Tüm hareketliliklerin ürünlerinin sergilendiği Kültür Sokağı kuruldu . Yanısıra AAAL  bahçesinde  Evliya Çelebi  anısına ağaç dikimi gerçekleştirildi .

Ara

Ankara Kelsi , Haci Bayram Veli Camii , Beypazarı , camiler , hamamlar , hanlar ve kültürel öveler öğrenciler tarafınadan resmedilererek geçmiş ve günümüzün karşılaştırması yapıldı.Ayrıca ortak şarkılar seslendirildi ve Evliya Çelebinin rüyası canlandırıldı .