T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Atatürk Anadolu Lisesi

Haberler

Mrt

Okulumuzda, 11-12 Mart 2024 tarihlerinde rubik küp yarışması yapılmıştır. 10/A sınıfından Orkun Efe Dahar ve 10/C sınıfından Ayhan Tibilli adlı öğrencilerimizin önderliğinde yapılan yarışmayı kazanan öğrencimiz, 10/B sınıfından Hasan Selim Gökçen olmuştur.

Mrt

14 Mart Perşembe günü okulumuzda pi günü etkinlikleri etkinlikleri düzenlenmiştir. Öğrencilerimizden; Ahmed Ziyauddin Akdemir, Bahadır Kavalcıoğlu, Zeynep Sude Kutlu, Elif Gökçen Ruşen, Ceren Su Yurdakul, Yağmur Baş, Nart Burak Erden, Yusuf Çaylı, Ayhan Tibilli ve Orkun Efe Dahar’ın düzenlediği etkinliklerde, kolay ve zor Zeka oyunları soruları, matematik sorulu oryantring ve rubik küp yarışmaları yapıldı. Zeka oyunlarında soruları bilenler hemen ödüllendirildi. Oryantring yarışmasını kazanan 10/L sınıfından Ada Bakırcıoğlu  ve rubik küp yarışmasını kazanan 11/D sınıfından Selim Sungur olmuştur.

Mrt

18 Mart Çanakkale Zaferinin 109. Yıldönümü dolasıyla okulumuz öğretmen ve öğrencilerimizin hazırlamış olduğu tören konferans salonunda gerçekleştirildi. Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Çanakkale’yi geçilmez kılan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz.

Mrt

Okulumuz Fizik Öğretmeni Serap GENÇ danışmanlığında Alev Alatlı Bilim Merkez’inde 8 Mart 2024 Cuma günü 1 (bir) gün boyunca düzenlenen "Uluslararası Masterclass 2024 Etkinliği" okulumuz  öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Sabah başlayan etkinlikte önce parçacık fiziği alanında çalışan profesörlerin konferansları dinlenmiş, sonrasında laboratuvar çalışması yapılarak verileri tıpkı CERN’deki gibi Hypatia Programı kullanarak kendi bilgisayarlarında atom altı parçacıkları keşfetmişlerdir. Öğrencilerimiz gün sonunda buldukları sonuçları Cern çalışanları  ve bu etkinliğe ayni zamanda katılan diğer Avrupa ülkelerindeki yaşıtları  ile karşılaştırıp analizini yapmışlardır. Etkinlik sonucunda ise her bir öğrencimiz uluslararası geçerliği bulunan CERN Masterclass Etkinlik katilim sertifikasını almıştır. Bu etkinliğe ayrıca davetlimiz olarak Yenimahalle Fen Lisesinden bir Fizik öğretmeni ve bir  öğrencisi ile gözlemci  olarak katılmıştır.

Mrt

Her iki okul resim ve müzik zümre öğretmenleri tarafından bireysel resim ve müzik yarışmaları için öğrenciler bilgilendirilerek yarışmalar düzenlenmiştir. 12 Mart ve Deprem Haftası konulu resim yarışmaları düzenlenmiştir. 

Mrt

Zümremiz öğretmenleri ve ortak okul zümre öğretmenleri ile tanışıp ortak faaliyetleri yürütmek üzere bir Whatsapp grubu kurulmuştur. Oradan ortak faaliyet planına göre etkinlikleri planlama ve fikir alış verişi yapılmaktadır. Plandaki faaliyetlerin görüşülmesi için bir toplantı gerçekleştirilmiştir. İki okulun öğretmenlerinin katıldığı zümre toplantısında ortak okul planında zümremizle ilgili olan Erasmus+,eTwinning,ulusal yarışmalar ve Teknofest ile ilgili karşılıklı bilgilendirmeler yapılmıştır. Ortak okulun bir Erasmus + projesi başvurusu ve iki eTwinning projeleri bulunduğu öğrenilmiştir. eTwinning projeleri dahilinde ortak okulumuzun oylama sürecine  zümremiz ve öğrencilerimiz de katılarak onların projelerine katkı sağlanmıştır.Erasmus+ projelerimiz ve eTwinning projelerimiz hakkında ortak okul zümrelerimiz bilgilendirilmiştir.Teknofest çalışmalarımız ortak okul zümrelerimize tanıtılmıştır. Plana göre Mart ayının son haftasında Teknofest çalışmamızla ilgili  bir video okulumuz tarafından hazırlanıp ortak okul öğretmenlerine ve öğrencilerine tanıtım yapılması kararlaştırılmıştır. Ayrıca bu toplantıda, Ortak plana göre ortak eTwinning gününün kutlaması 13- 14 Mayısta yapılması kararlaştırılmıştır. Bunlara ek olarak yıllık planlar ve ortak sınavların işleyişi konusunda karşılıklı paylaşımlar olmuştur.

Mrt

12 Mart İstiklal Marşı´nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü 103.yılı dolayısıyla okulumuz konferans salonunda tören düzenlenmiştir. Tören Edebiyat, Resim ve Müzik öğretmenlerimizin, öğrencilerimizle birlikte hazırladığı program eşliğinde gerçekleştirildi.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u saygı ve özlemle anıyor, İstiklal Marşımızın 103. Yıl dönümünü kutluyoruz.

Mrt

Okulumuzda sınıflararası satranç ve masa tenisi turnuvası düzenlenmiştir. Satranç ve Masa Tenisi turnuvalarında dereceye giren öğrencilerimize madalyalarını Müdür Yardımcımız Züleyha HIZLI vermiştir. Katılım sağlayan tüm öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Satranç Turnuvasında Dereceye Giren Öğrencilerimiz : 1- Kerem Efe ÖZTÜRK

                                                                                          2- Selim KARA

                                                                                          3- Mehmet Kağan AYAN

Masa Tenisi Turnuvasında Dereceye Giren Öğrencilerimiz: 1- Aybars BIYIK

                                                                                            2- Duru Ela ERDOĞMUŞ 

                                                                                            3- Yusuf GÖZÜTAŞ

Mrt

Ülke genelinde eş zamanlı olarak yapılan 7 Mart 2024 tarihinde saat 10.10'da  "Deprem Tahliye Tatbikatı" ve Deprem Anı Uygulaması (Çök, Kapan, Tutun ve Tahliye Tatbikatı) okulumuzda yönerge uyarınca sorunsuz ve başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Şbt

Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında " Deyimler ve Atasözleri Okumaları" oyunu okulumuz 10/M sınıfı öğrencileri  Hakan CAMCIOĞLU ve Erdem ÖZDEMİR tarafından yapılmıştır. Oyuna linkten ulaşabilirsiniz. 

Şbt

Okul Sağlığı çalışmaları kapsamında geleneksel  "AAAL PortakAAL MandAAALina Günü" 13/02/2024 Salı günü  öğrenci ve öğretmenlerimizin katılımı ile  eğlenceli yarışmalar ve etkinliklerle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerimizin yaptığı canlı müzik eşliğinde, portakal dilek ağacı ve mandalina yeme yarışmalarında kazanan öğrencilerimize ödülleri verilmiştir.  Ortak Okul Projesi Eylem Planı kapsamında Bayburt Lisesi'nde de C Vitamini günü olarak bu etkinlikler gerçekleştirilmiştir. 

Şbt

15-21 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da düzenlenen 31. Bilim Olimpiyatları (Matematik) İkinci Aşama Sınavında okulumuz 12/M sınıfı öğrencisi Furkan ERDEN gümüş madalya almıştır. Öğrencimizi başarısından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

Ock

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvasına okulumuz öğrencilerinden Ahmed Ziyauddin AKDEMİR Mangala alanında Birincilik Madalyası, Doruk HAS ise Pentago alanında Üçüncülük Madalyası almıştır. Danışman Matematik öğretmenimiz Turan ÖZKAN'a teşekkür ederiz. Öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Ock

Okulumuz 9/A sınıfı öğrencisi  Eda Nur KARAYANIK, Karate branşında +66 Kumite dalında ANKARA ÜÇÜNCÜSÜ olmuştur. Öğrencimizi başarısından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

Ock

Okulumuz mezunlarından Lokman Hekim Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Hasan Ozan (Anatomi)  ve Prof.Dr. Ülkü Aypar (Anestezi Ve Reanimasyon) konferans salonumuzda 09 Ocak 2024 Salı günü öğrencilerimize tıp eğitimi ve doktorluk mesleği rehberlik kapsamında konferans vermişlerdir. Hocalarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz