T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
ANKARA / YENİMAHALLE - Atatürk Anadolu Lisesi

Haberler

Tem

TÜM ÖĞRENCİLERİMİZİ BAŞARILARILARINDAN DOLAYI KUTLAR,BAŞARI DA EMEĞİ GEÇEN İDARECİ, ÖĞRETMEN VE DİĞER PERSONELLERİMİZ İLE  VELİLERİMİZİ TEBRİK EDER. ÖĞRENCİLERİMİZE ÜNİVERSİTE HAYATLARINDA BAŞARILAR DİLERİZ.

Nis

YGS DE  İLK 1500 ‘E GİREN ÖĞRENCİLERİMİZ

Haz

Türkiye Felsefeciler tarafından düzenlenen Liseler Arası  Düşün Yaz Felsefi Deneme yarışmasında 11-K sınıfı öğrencilerimizden Asım KAYA Türkiye 2.si olmuştur. Öğrencimizi ve Felsefe  öğretmenlerini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

Haz

Okulumuz Mezunları Küp Kırma Etkinliği 22 Mayıs 2017 tarihinde okul bahçemizde coşku ve heyecan ile yapılmıştır.  İçinde öğretmen ve öğrencilerimizin mezunlarımız için yazdığı iyi niyet mesajları bulunan Sabır küpü kırılmış, Okul Müdürümüz Baki Gencer´ in mühürlü mesajını bulan öğrenci ve sınıfının ödülü  bir tepsi baklava olmuştur.

Haz

Kore-Türkiye Diplomatik İlişkileri 60. yılı münasebetiyle  okul konferans salonumuzda ´Kore Kültür Günü´  etkinlikleri düzenlenmiştir. Kültür Ateşi Sayın  Dong Woo, CHO’nu da  etkinliklere katılarak “Kore - Türkiye  İlişkileri” konulu sunumu ile katılımcıları bilgilendirmiştir.  

 Okulumuz öğrencilerinin büyük bir ilgi gösterdiği  Kore Kültür Gününde  Kaligrafi, Kağıt Katlama (Kore Geleneksel Kıyafeti yapma), 

 K-pop şarkıları öğrenmek ve Korece konuşmayı öğrenme etkinliklerine katılmışlardır.

Haz

        Öğrenciler tarafından kurulan ilk ve tek Anadolu Lisesi Orkestrası olan okulumuz müzik grubu  ORKESTRAAAL  ekibi 08 Mayıs 2017 tarihinde  ANKARA DEVLET OPERA VE BALESİ LEYLA GENCER SAHNESİ´nde konser vermiştir. Okulumuz öğrencileri velileri ve öğretmenlerinin katılımıyla gerçekleşen konser büyük beğeni toplamıştır. 

Haz

Okul Orkestramız Orkestraaal eşliğinde istiklal marşımızı gururla okuyarak bayrak törenimizi gerçekleştirdik.

May

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı II.dönem tertip edilen halı saha sınıflar arası turnuvası finaline okulumuz 11-E ve 11-K sınıfları kalmıştır. Bu maçın finali 17.05.2017 tarihinde okulumuz halısahasında yapılmış olup, maça ilginin yoğun olduğu gözlenmiştir. Finalde   11-E rakibi 11-K ´yı 2-0 yenerek kupayı Milli Hakemimiz Ali PALABIYIK´ın elinden almıştır. Milli Hakemimiz Ali PALABIYIK´a jestinden dolayı teşekkür ederiz.

May

Okulumuz 2016-2017 Eğitim Öğretim yılı  Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında öğrencilere Plastik Şişelerdeki Tehlikeler üzerine durulmuştur. Plastik şişelerin maliyetinin düşük olması nedeniyle, birçok içecek ve gıda maddeleri plastik şişeler ve ambalajlar içinde satışa sunulmaktadır. Plastik şişelerin hammaddesi bilindiği gibi bir petrol artığıdır. Plastik şişelerin zararları, insan sağlığını doğrudan etkilemektedir.Yapısında yer alan ve sonradan katılan yüzlerce kimyasal madde insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Özellikle Plastik şişelerin doğaya çıkardığı fatura da yüksek. Her bir plastik şişeyi üretmek için şişenin dörtte birini dolduracak kadar petrol gerekiyor. Her yıl 2.7 milyon ton plastik, sadece su şişesi üretmek için kullanılıyor. Plastik doğada çözünmüyor, 450 sene sonra fotosentezle parçalara ayrılıp toprağı veya suyu kirletiyor. 

Önlem olarak içinde BPA bulunmayan, mümkünse cam şişelerin kullanılması, plastik şişelerin ısıtılmaması öneriliyor.

May

Türkiye Taekwondo Pumse Milli Takımı, 13. Avrupa Taekwondo Poomse Şampiyonası’nda 18 altın, 5 gümüş ve 7 bronz madalya kazanarak takım halinde Avrupa Şampiyonu oldu.

Avrupa Taekwondo Birliği (ETU) tarafından Yunanistan’ın Rodos Adası’nda  07-08 Mayıs tarihlerinde düzenlenen 13. Avrupa Taekwondo Poomse Şampiyonası’na  28 ülkeden 755 sporcu katıldı. Türkiye’yi şampiyonada 31’i bayan 30’u erkek olmak üzere 61 sporcu temsil ederken, Ay-yıldızlı sporcular, 18’i altın, 5’i gümüş ve 7’si bronz olmak üzere toplamda kazandığı 30 madalyayla takım halinde Avrupa Şampiyonu olmayı başardı. Genç Bayan Takımı katagorisinde okulumuz öğrencisi Kayra Destan Dünya Taekwondo Federasyonu (WTF) tarafından ilk defa düzenlenen 1. WTF Plaj Poomse Dünya Şampiyonası’nda Dünya 2.si ve 13. Avrupa Taekwondo Poomse Şampiyonası’nda Avrupa Şampiyonu olmuştur. Öğrencimizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.

Nis

Atılım Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nün Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı kapsamında düzenlediği Liselerarası Yemek Yarışması “FAT CHEF 6” bu yıl 21 Nisan saat 11:00’de, 20 lisenin katılımıyla Atılım Üniversitesi Spor Salonu’nda yapıldı. Yarışma, ‘Gastronomi ve Mutfak Sanatları’ programını hem liselere hem sektöre tanıtmak, gastronomi eğitimiyle ilgili olarak gençlerde bilinç oluşturmak ve sektör üniversite işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla düzenleniyor. Her yıl turizm haftası etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen FAT CHEF’in bu yıl yarışma konusu “Geleneksel Türk Mutfağı”. Her lisenin üç öğrenciden oluşan takımıyla katılacağı FAT CHEF 6 Yarışması’nda yer alan liselerin performansları, sektörün deneyimli profesyonel aşçıları ve gurmeler tarafından değerlendirilecek. Derece alanlara, Atılım Üniversitesi ve yarışmaya destek veren kuruluşlar tarafından çeşitli ödüller verilecektir. Okulumuzun katıldığı  yarışmada birincilik ödülünü kazanan başka okulumuz öğretmeni Özgül Altuntaş´a  ve sevgili öğrencilerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz. 

Nis

Okulumuzda Kutlu Doğum Haftası Etkinliği için Din Kültürü Öğretmenlerimizin katkılarıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Ana Bilim Başkanı Prof. Dr. Müfit Selim SARUHAN´ın " Hayatın anlam ve değeri adlı " konuşması ve Tasavvuf Musiki Sanatçısı İbrahim Tekellioğlu´nun kendi bestelerinden oluşan müzik dinletisi herkes tarafından ilgiyle dinlenmiştir.. Ayrıca öğretmen ve öğrencilerimize kitap, lokum, gül ve osmanlı şerbeti ikram edilmiştir. 

Nis

Okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Semra Sevindir ve Müzik Öğretmeni Ali Erdoğan´ın hazırladığı programla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı okulumuzda coşkuyla kutlandı. 

                                                                                                                                   Geleceğine umutla bakmayı hak eden milletler, çocuklarına en çok zaman ayıran milletlerdir.

Haz

Birinci Dünya Savaşı’nda, Osmanlı Ordusu’nun kazandığı son zaferin üzerinden tam 101 yıl geçti.  Okulumuz öğretmen ve öğrencileri tarafından günün önemine ait videolar izletildi. Panolar hazırlandı. 

Nis

Belçika´nın Turnout kentinde yapılan Senkronize Buz Pateni Kempen Trophy yarışmalarında sekronize buz pateni takımı ülkemizi başarı ile temsil ederek, "TEAM AURORA" Türkiye junior  takımı 2. olarak gümüş madalya aldı. Bu takımda yer alan 10/A sınıfı öğrencisi Beril KANTAR´ı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.